Reklam
Filtrele
Emlak Ofisleri
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
Sakarya Emlak İlan Facebook

3 Boyutlu Yeni Dönem Başlıyor

3 Boyutlu Yeni Dönem Başlıyor

Pek çok kişinin satış aşamasında anlaşmış oldukları konut, işyeri ve arsaların detayları hakkında ikilemde kalırken yaşanan sorunların çözümü için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü devreye girme kararı aldı.

Yapılan yeni çalışma kapsamında Türkiye'de bir ilk yaşanacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3 boyutlu yeni dönem için çalışmalarda sona gelindi. Teknolojide yaşanan her türlü gelişim devletin sistemlerine entegre edilirken bunlardan biri de 3 boyutlu tapu teknolojisi oldu.

Tapuda 3 boyutlu dönem ne zaman başlayacak?

Tüm Türkiye'den katılım gösterilen ve yoğun başvuru gören TEKNOFEST festivaline bu sene Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de katıldı. Açılan stantta en çok ilgi gören bölüm ise 3D tapu teknolojisi oldu. Stantta yer alan görevliler tüm Türkiye'de büyük bir ilkin yaşanmasını sağlayacak olan teknolojinin detaylarını aktarırken ev satın almak isteyen kişileri yakından ilgilendiren gelişme büyük yankı uyandırdı.

Konut satın almak isteyen kişiler çoğu zaman satış aşamasında satıcının sözlerine güvenmek zorunda kalıyor. Özellikle de konutun metrekaresi ve iç özellikleri konusunda yanıltıcı bilgiler verilebiliyor. Arttırılmış gerçeklik olarak da anılan 3 boyutlu tapu özelliği sayesinde vatandaşlar artık satın almak istedikleri taşınmazın özelliklerini görebilecekler.

Havadan çekilen görüntüler ve yerden yapılan ölçümleri birleştirecek olan son teknoloji ile beraber evlerin tapusu 3 boyutlu hale getirecekler. Bu sayede taşınmazların alım ve satım süreçlerinde tapuda 3D gayrimenkulün alan büyüklüğü, cephesi, oda sayısı gibi yapı ve bağımsız bölüm bilgileri internet sitesi ve mobil uygulamalar üzerinden görüntülenebilecek. Kurulan GAPAS sistemi hakkında açıklama yapan başkan İsmail Özcan “Son olarak Teknofest 2022’de tanıtılan ‘artırılmış gerçeklik’ altyapısına dayalı, satın alınan gayrimenkulün çeşitli teknolojik verilerle tespiti ve doğrulanması için geliştirilen modelleme sistemi, vatandaşların güven temelinde, rahat bir gayrimenkul alışverişi yapması bakımından oldukça olumlu bir adım olacaktır" diyerek sistemin büyük kolaylık ve güven getireceğini duyurdu.


Görüntülenme: 27