Reklam
Filtrele
Reklam
Reklam
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
Sakarya Emlak İlan Facebook
Reklam
Konut fiyatları 2015'te yüzde 20 arttı!

Konut fiyatları 2015'te yüzde 20 arttı!

Sektör temsilcilerine göre, 2015 yılında satış fiyatı yüzde 20 artan konut, yatırımcısına en çok kar sağlayan yatırım araçlarından oldu. Baygan:

Sektör temsilcilerine göre, 2015 yılında satış fiyatı yüzde 20 artan konut, yatırımcısına en çok kar sağlayan yatırım araçlarından oldu. Baygan: "Adana, Türkiye'nin en büyük 7 şehri arasında yüzde 29,31 ile satış fiyatını en çok artıran şehir oldu" dedi.
 

Sektör temsilcilerine göre konut fiyatları 2015 yılında yüzde 20 artış gösterdi. Konut, bu artışla yatırımcısına en yüksek kar sağlayan yatırım araçlarından oldu.

 

Geçen yıl Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri yıllık bazda ortalama yüzde 16,33 değer kaybederken, ABD doları TL karşısında yüzde 24,89 yükseldi. Avronun satış fiyatında ise yüzde 11,94 yükseliş görüldü. 

 

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı ise 2015 yılında yüzde 11,15 arttı. Türkiye'de en çok rağbet edilen bu yatırım araçlarından yatırımcısının yüzünü en çok güldüren dolar ve konut oldu.

 

Son bir yılda sektördeki artış ve konut yatırımının cazibesine ilişkin gayrimenkul değerleme uzmanları AA muhabirlerine değerlendirmelerde bulundu.

 

Baygan: "Konut güvenli liman"

 

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, "2015 yılında konut fiyatları yüzde 20'lik artış gösterdi. Bu oranla yatırım araçlarından en fazla getiriyi sağlayanlar arasında yer aldı" dedi.

 

Geçen yıl en fazla artan doların kasım ayında yatırımcısına yüzde 2 zarar ettirdiğini dile getiren Baygan, "Buna karşılık kasım ayında konut yatırımı bütün yatırım araçlarında yaşanabilecek değer kayıpları göz önüne alındığında ne kadar güvenli bir liman olduğunu, yatırımcısına kazandırdığı yüzde 2,5'lik değerle göstermiş oldu" diye konuştu.

 

Baygan, bu çerçevede özellikle son 10 yılda konut yatırımının en çok kazanç sağlayan yatırım araçlarının başında geldiğini kaydederek ev yatırımının hiçbir zaman kaybettirmediğine dikkati çekti.

 

 "En çok artış görülen il yüzde 29 ile Adana"

Konut fiyatlarının artış oranlarının illere göre değiştiğini ifade eden Baygan, Adana'nın en büyük 7 şehir arasında yüzde 29,31'lik oranla satış fiyatını en çok artıran şehir olduğunu bildirdi.

 

Baygan, kentin nüfusu son 2 yılda 1 milyon 900 bin seviyelerinden 2 milyon 165 bin seviyesine geldiğini kaydederek, "Bu noktada şehrin özellikle Yeni Adana  yönüne doğru büyümesi, kırsal alanlardan kente göçün fazlaca yaşanması, sosyal yaşam kalitesinin artması ve artan ticari hacim en etkili unsurlar. Bu etkenlere ek olarak yaşanan nüfus artışı, konut talebini artırmış bu da fiyatlara yansımıştır" ifadelerini kullandı.

 

İstanbul'da ortalama artışın yüzde 20 civarlarında olduğunu dile getiren Baygan, ancak son yıllarda özellikle ulaşım akslarının Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt gibi bölgelere gitmesiyle birlikte bu noktalarda fiyat artışlarının daha fazla olduğunu söyledi.

 

Baygan, Anadolu yakasında ise Pendik Kurtköy, Tuzla Aydınlı ve Orhanlı bölgelerinin yüksek değer artışının görüldüğü yerler olduğunu anlattı.

 

Gelecek dönemde Kuzey Marmara otoyolu ile birlikte çok daha popüler olacak Avrupa yakasında Kayaşehir, Arnavutköy; Anadolu yakasında Taşdelen, Sancaktepe, Sultanbeyli aksındaki hareketliliğin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

 

Yazıcı: "İstanbul'da yüzde 53'e varan artışlar var"

 

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, "2015 İstanbul Markalı Konut Araştırması" başlıklı çalışmalarına göre, şehrin 34 bölgesinde 1242 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 500 bine ulaştığını söyledi.

 

Markalı konutlar açısından incelendiğinde, 2015 yılında birim metrekare satış fiyatlarının bölgesel olarak değiştiğini belirten Yazıcı, ortalama olarak bakıldığında İstanbul'da yüzde 15 ile 25 oranında bir değer artışından bahsedilebileceğini aktardı.

 

Yazıcı, "2015 yılında, bir önceki yıla göre kıyaslama yapıldığında metrekare bazında yüzde 53'e varan değer artışları oldu. İstanbul'da Alemdağ'da yüzde 53, Beylikdüzü Gürpınar'da yüzde 48, Kemerburgaz'da yüzde 44, Esenyurt'ta yüzde 39, Ataşehir'de yüzde 36'lık artışlar yaşandı" dedi.

 

"Konut uzun vadede iyi getiri sağlıyor"

Konut yatırımı yapmanın çoğu kişi için "oldukça zor bir karar alma aşaması" olduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle devam etti:

 

"Projenin konumu, çevresi, merkeze ve toplu taşıma araçlarına olan mesafesi gibi kriterlerin her birinin aradığımız özelliklere uygun olması için karar verme aşamasını iyi değerlendirmek gerekiyor. Yatırımcılar, gelişmesi muhtemel bölgelere yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Artık tüketici bilinçlenmiş durumda. Alt yapı projeleri nerelere gidiyor, hangi bölgelerde ne gibi yatırımlar var takip ediyor. Mesela Çekmeköy metro projesi yapılacağı duyurulduğunda fiyatlar hemen yüzde 10 civarında artış gösterdi. 2 sene içinde de bu artış yüzde 30'ları geçti.  İstanbul finans merkezi de aynı etkiyi Ataşehir bölgesinde yaptı.

 

Konut, zamanla değeri artan bir yatırım sunmaktadır. Uzun vadede düşünüldüğünde, oldukça iyi bir getiri sağlayabilir. Konut yatırımı yaparken, Avrasya Tüneli, 3. köprü güzergahı,  3. havalimanı, Kanal İstanbul Projesi gibi mega projelere olan yakınlık ve alt yapı projeleri göz önünde bulundurulması gereken önemli kriterlerin başında gelmektedir. Üst ölçekte sadece İstanbul’u değil çevre illeri ve ekonomik yönden tüm ülkeyi etkileyeceği düşünülen bu projeler yeni yerleşim alanlarının açılmasına ve nüfusun artmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla bölge nüfusu arttıkça değeri de aynı oranda artacaktır."

 

Taş: "Yüksek faiz oranı ve olumsuzluklara rağmen kazandırdı"

 

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, gayrimenkul yatırımında her zaman umut olduğunu belirterek, konutun 2015'te de yatırımcısına ortalama yüzde 20 getiri sağladığını söyledi.

 

Taş, "2015, bu kadar çok olay yaşanmasına rağmen yüzde 10 büyüme ve yüzde 20 fiyat artışıyla kapandı. Diğer yatırım araçlarıyla kıyaslandığında neredeyse en kötü geçen yıllarından birisinde bile gayrimenkul, yine en çok getiri sağlayan yatırım araçlarından oldu. Ve bu, fiyat artışı ve adetlere baktığınız zaman yüzde 1,20 gibi bir faizin olduğu dönem de oldu" dedi.

 

Faizin 2016'da gerilemeye başlayacağını kaydeden Taş, nakitle dönen piyasanın krediyle dönmeye başlamasının hem satış adetlerine ciddi artış getireceğini hem de gayrimenkulü daha da cazip bir yatırım aracı yapacağını vurguladı.

 

Taş, "Dolayısıyla, 2016'da gayrimenkul yatırımının artacağını, konut satışının 1 milyon 500 bine yaklaşacağını düşünüyorum" diye konuştu

16 Şubat 2017 - 17:32:43 1180 Okunma
Editör: Haber Merkezi Etiketler: haber
Reklam
Yorumlar(0)