Reklam
Filtrele
Emlak Ofisleri
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
Sakarya Emlak İlan Facebook

Yeni konut kredisi faiz oranları açıklandı!

Yeni konut kredisi faiz oranları açıklandı!

Bankaların konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan temmuz ayı faiz kararı öncesi bir kere daha güncellendi. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere kötü haber geldi! Özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. Mevcut fiyatlar sebebiyle ev sahibi olamayan vatandaşlar yüksek faiz yükü ile karşı karşıya kaldı.

 

En ucuz sıfır konut fiyatının 1 milyon TL sınırını aşması ile konut kredisi aylık taksit tutarı asgari ücretin kat be kat üzerine çıkmıştı. Bu nedenle vatandaş artık kira öder gibi ev sahibi olmak bir yana yüzde 50'sini nakit ve peşin ödese dahi konut kredisi taksitlerini ödeyemez hale geldi.

 

Kredi çekerek ev sahibi olmak her geçen gün yükselen kredi faiz oranları nedeniyle daha da zor bir hale gelirken bankalar açıklanacak Merkez Bankası faiz kararını beklemeden kendi oranlarını güncelledi. Özel bankalar dolar kurunda ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeniyle sabit tutulan politika faiz oranını da dikkate almadı.

 

 Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken özel bankalar arasında en uygun kredi veren banka İş Bankası oldu. İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 2,05 olarak açıklanırken, banka üzerinden 120 ay vadeli 500 bin TL konut kredisi çeken kişilerin aylık ödemesi 11 bin 234 TL olarak gerçekleşecek.

 

ICBC Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 2,07 olarak ilan edilirken QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı ise 2,62 oldu. Garanti BBVA konut kredisi faiz oranı ise yapılan güncelleme ile yüzde 2,75 seviyesine fırladı.

 

Devlet bankalarına rağbet arttı

 

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere şu anda en uygun kredi veren banka devlet bankaları oldu. Sıfır konut kredisi paketinde yüzde 1,20 ve ikinci el konut kredisi paketinde yüzde 1,29 faiz oranı ile konut kredisi verilirken ilk kez ev sahibi olacak kişilere ise sıfır konut alma şartı ile yüzde 0.99 faizle kredi veriliyor.

 


Görüntülenme: 83