Reklam
Filtrele
Emlak Ofisleri
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
FACEBOOK'TA TAKİP EDİN
Sakarya Emlak İlan Facebook

Küresel konut piyasası en kötü düşüşünü yaşıyor

Küresel konut piyasası en kötü düşüşünü yaşıyor

Pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran konut piyasası 2021 senesinde tepe noktasına ulaşmıştı. Küresel borçlanma maliyetleri ve faiz oranlarında yaşanan yükseliş sonrasında ise sert düşüş yaşandı.

Konut fiyatları pandemi döneminde rekor üzerine rekor kırmıştı. 2020 senesinde hız kazanan artış 2021 senesinde rekor serisine bağlanmış ev fiyatları tüm dünyada büyük bir yükseliş göstermişti. Almanya ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede barınamıyoruz eylemleri yapılmış, Türkiye konut fiyatlarının en çok arttığı ülkelerin başında yer almıştı.

Konut fiyatları ve kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş en çok öğrencileri ve dar gelirli vatandaşları olumsuz etkilerken öğrencilerde seslerini duyurmak için barınamıyoruz eylemleri yapmaya başlamıştı. Yapılan eylemler büyük yankı uyandırırken hükümet konut fiyatlarını düşürmek için sosyal konut projesini devreye almış ve TOKİ 250 bin sosyal konut projesi Eylül ayında hayata geçirilmişti. 

KONUT PİYASASINDA SON DURUM NEDİR?

Pandemi döneminde dağıtılan ucuz kredinin etkisi ve yaşam tercihlerinin değişmesi ile konuta olan talep rekor kırmış yoğun talep ev fiyatlarını da artırmıştı. Enflasyonda yaşanan yükseliş Amerika Merkez Bankası FED, Avrupa Birliği Merkez Bankası ECB ve İngiltere Merkez Bankası BoE başta olmak üzere pek çok bankanın zorunlu faiz artırımına gitmesine neden oldu.

Merkez Bankaları tarafından yapılan faiz artırımları ile konut kredisi faiz oranları da yükselişe geçti. Ev satın almak isteyen kişilerin gelirlerinin konut fiyatları kadar artmaması da konuta olan talebi azalttı. Ukrayna ve Rusya savaşı da ekonomik olarak insanların daha zor duruma düşmesine neden oldu.

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, 2023 YILINDA EV FİYATLARI NE OLUR?

Tüm dünya konut piyasasında yaşanan çalkantıyı değerlendirmeye devam ederken Oxford Economics Başekonomisti Adam Slater “Gelişmiş ekonomilerde mortgage faizlerinde görülen artış bazı konut pazarlarını derin bir krize sokacak” diyerek konut fiyatlarında sert düşüş beklendiğini dile getirdi. 

İMF tarafından yapılan konut fiyatları değerlendirmesi ise  Merkez Bankaları tarafından uygulanan agresif parasal sıkılaşma politikalarının konut maliyetlerinde hızlı bir artışa neden olduğu, kredi koşullarının sıkıştırıldığı, borçlanma maliyetinin arttığı ve evlerin değerinin ise çok hızlı bir şekilde yükseldiği için konut fiyatlarında sert bir düşüş yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Konut satış rakamlarında yaşanan yavaşlamanın en önemli nedeni olarak ise faizlerdeki yükseliş gösterildi. 


Görüntülenme: 40